Kategóriák

Gyártók

AZ EGÉSZSÉGRE VONATKOZÓ ÁLLÍTÁSOKKAL KAPCSOLATBAN


A 37/2004 (IV. 26.) EU-s rendeletben foglaltak szerint az étrend-kiegészítők nem alkalmasak betegségek és a szervezet működési zavarainak gyógyítására, nem helyettesítik a megfelelő szakorvosi diagnózist és a gyógyszeres kezelést. Ennek megfelelően a termékek jelölése, hirdetése nem állíthatja, vagy sugallhatja, hogy azok betegségek megelőzésére, kezelésére alkalmasak. A megfogalmazott állítások kizárólag a hatóanyagok (és nem a termék) élettani hatásaira vonatkoznak, és a vásárlók általános tájékoztatását szolgálják. Napjaink tudományos vizsgálatainak eredményeit összegzik a hatóanyagokkal kapcsolatban, feltüntetve a vonatkozó tudományos publikációt, ill. klinikai vizsgálatot, ahol az állítást megfogalmazták.


TOVÁBB >>

---------------------------------


AJÁNLD
WEBÁRUHÁZUNKAT!

Ajánld webáruházunk barátaidnak és mi barátonként 500 Ft-al honoráljuk ezt neked!
(sőt ajánlásod miatt ők is kapnak 500 Ft kedvezményt!)
Mindketten jól jártok!
(regisztrált vevőnk kell légy ajánláshoz) RÉSZLETEK ITT.

-----------------------------

 

HÍRLEVÉL

Amennyiben szeretne tanácsokat kapni egészségének megóvásához, kérem adja meg nevét és email címét!
Név:*
E-mail cím:*
 

---------------------------------

 

HŰSÉG PROGRAM


Minden vásárlásod után 2% jóváíródik a fiókodban.
(az akciós termékek esetén is!)
Minden 100 Ft után 2db Pont.  2db Pont = 2 Ft

(A pontjaidat bármikor levásárolhatod, nincs vásárlási limit. Összegyűlt hűségpontjaidat a Fiókod menü-ben ellenőrizheted, illetve konvertálhatod kuponná.)

Glutamin 2011-10-28

Glutamin

 

Az aminosavak nitrogéntartalmú vegyületek, a fehérjék felépítői. A glutamin, L-glutamin egy nem esszenciális aminosav, testünk, például májunk, izmaink- tehát képes előállítására, ám bizonyos körülmények között a természetes szintézis nem képes pótolni a szervezet igényeit, így komoly fertőzések és a testet ért nagy sérülések esetén.

A hosszú ideig tartó edzés az immunrendszer működését gyengíti, míg a mérsékelt aktivitású testmozgás erősíti védekezőképességünket. A nagy intenzitású, megterhelő edzés és a sportolók körében sajnálatos módon elterjedt anabolikus szteroid fogyasztás az ellenállóképességet bizonyítottan gyengíti. Az izom sok glutamint szintetizál, megterhelésekkor ez részben felszabadul, és tápanyagként szolgál a limfociták, makrofágok számára, az antioxidáns glutation szintézisén keresztül véd a szabadgyökök ellen. A megfelelő immunválasz és az egészség létrejöttéhez, megőrzéséhez tehát elegendő glutaminnak kell rendelkezésre állnia. Nem kétséges, hogy a glutamin az immunrendszer működéséhez mindenképpen fontos, azonban anabolikus hatását még nem támasztották alá kellően. A glutamin bizonyos vélemények szerint a növekedési hormon szintjét nagymértékben emeli, ezen keresztül izomtömeg növekedést eredményezhet. Utóbbi feltevést egészséges emberekben a kutatók idáig nem tudták kellően igazolni, de katabolikus állapotokban, rákos és AIDS-es emberekben az argininnel és HMB-vel kombinált L-glutamin (14 g arginin/nap, 3 g HMB/nap, és 14 g glutamin/nap kiegészítés) igen kedvező hatásokat mutatott, és más vizsgálatban a sebgyógyulást, kollagénképzést is segítette.

A "minden aminosav anyjaként" is emlegetett glutamin stimulálhatja az izomsejtek térfogatának növekedését, azok szuper hidratáltságát idézi elő, ami egyes a kreatin hatásmechanizmusával kapcsolatban elterjedt nézetek szerint anabolikus folyamatokat indít be az izmokban.  A hivatalos álláspont szerint állóképességi és nagyon megterhelő súlyzós edzést végző személyek számára hasznos fogyasztása, a túledzettséget segít megelőzni, csökkenti a fertőzések kialakulásának gyakoriságát. A regenerálódásban a glikogén raktárak feltöltése is fontos, a szénhidrát itallal elfogyasztott glutamin ezt nagymértékben tudta fokozni. A legújabb nézetek kellően híg szénhidrát+protein italt javasolnak állóképességi sportolóknak, ezt is érdemes lehet kiegészíteni glutaminnal.

A pH egyensúly fenntartásában is lényeges, az étrend lúgosításában hatékony lehet. A szervezetre az ételek túlzott savi hatása károsan hathat, fokozhatja a vázizomzat glutamin vesztését: a glutaminból képzett NH3 a savas hidrogén ionokat meg tudja kötni, így védi ki az acidózis káros hatásait. A glutamint izmaink raktározzák nagy mennyiségben, felhasználása vázizmaink terhére is történhet, így feltehetőleg izomvesztés is bekövetkezhet. A sok gyümölcs és zöldségfogyasztás, valamint a glutamin bevitel ezt megelőzheti-helyreállíthatja. A glutamin az ammónia méregtelenítésében fontos szerepet játszik.

 

-Az L-glutamin tápanyagként szolgál a limfociták és makrofágok számára, szükséges a megfelelő immunválasz létrejöttéhez.

-Mérsékelheti az izomtömeg vesztést és fokozhatja az izom növekedését.

-Stimulálhatja az izomsejtek térfogatának növekedését, ami anabolikus folyamatokat indíthat be az izmokban.

-Serkentheti az izmok regenerációját, nem utolsó sorban az izom glikogénkészletének helyreállításával.

-Bizonyos stresszes helyzetekben a szervezetnek több glutaminra lehet szüksége, mint amennyit maga termelni tud. Ilyen helyzetekben a glutamin egy "feltételesen esszenciális" aminosav.

Használata:

Szabad L-glutamin és glutamin pepid formában tartalmazzák a kiegészítők, ezek hatékonysága valószínűleg nem különbözik számottevően. Napi 2 grammot vagy ezt meghaladó dózisait használhatjuk, egyszerre vagy több részletben elfogyasztva. Szokásos adag 6-10 g/nap és ennek többszörösei. Folyadékkal, lehetőleg szénhidrát és fehérje tartalmú itallal fogyasszuk el. Mivel nem esszenciális aminosav, ezért normál esetben nem beszélhetünk glutamin igényről.

Figyelmeztetés

  • Epilepszia gyógyszerekkel együtt nem használható.

Természetes forrásai

Fehérjék alkotóeleme, így a tejsavó (6,6%) és búzafehérjéé (26%) is, szervezetünk előállítja, így hiányállapotáról nem beszélhetünk, ám a várt/feltételezett célok elérése érdekében külön is gyakran fogyasztják.

Esetleges mellékhatásai

Egészségügyi problémák, különösen máj és vesebetegségek esetén a glutamin étrend-kiegészítőként történő alkalmazása csak orvosi javaslatra és kontroll mellett történhet. Mint természetben és táplálkozásunkban nagymennyiségben előforduló anyag mai tudásunk szerint biztonságos étrend-kiegészítő, de a nátrium glutamátra érzékeny emberek legyenek vele óvatosak. Pszichés problémákban szenvedők, epilepsziások, gyomorfekélyesek nem szedhetik (csak orvosi javaslatra)!

Az étrendkiegészítők gyógyászati célra történő felhasználása előtt feltétlenül kérje ki kezelőorvosa, gyógyszerésze véleményét, akik az állapotának, korának, gyógyszerszedési szokásainak ismeretében egyénre szabott tanácsot tudnak adni az étrendkiegészítő készítményekkel kapcsolatban!  A lehetséges kockázatokról és mellékhatásokról kérdezze meg kezelőorvosát, gyógyszerészét. 

Forrás: Shop.builder; Wikipedia

Belépés/Regisztráció

Kosár  

Nincsenek termékek

Szállítás 0 Ft
ÁFA 0 Ft
Teljes 0 Ft

Pénztárhoz