Kategóriák

Gyártók

AZ EGÉSZSÉGRE VONATKOZÓ ÁLLÍTÁSOKKAL KAPCSOLATBAN


A 37/2004 (IV. 26.) EU-s rendeletben foglaltak szerint az étrend-kiegészítők nem alkalmasak betegségek és a szervezet működési zavarainak gyógyítására, nem helyettesítik a megfelelő szakorvosi diagnózist és a gyógyszeres kezelést. Ennek megfelelően a termékek jelölése, hirdetése nem állíthatja, vagy sugallhatja, hogy azok betegségek megelőzésére, kezelésére alkalmasak. A megfogalmazott állítások kizárólag a hatóanyagok (és nem a termék) élettani hatásaira vonatkoznak, és a vásárlók általános tájékoztatását szolgálják. Napjaink tudományos vizsgálatainak eredményeit összegzik a hatóanyagokkal kapcsolatban, feltüntetve a vonatkozó tudományos publikációt, ill. klinikai vizsgálatot, ahol az állítást megfogalmazták.


TOVÁBB >>

---------------------------------


AJÁNLD
WEBÁRUHÁZUNKAT!

Ajánld webáruházunk barátaidnak és mi barátonként 500 Ft-al honoráljuk ezt neked!
(sőt ajánlásod miatt ők is kapnak 500 Ft kedvezményt!)
Mindketten jól jártok!
(regisztrált vevőnk kell légy ajánláshoz) RÉSZLETEK ITT.

-----------------------------

 

HÍRLEVÉL

Amennyiben szeretne tanácsokat kapni egészségének megóvásához, kérem adja meg nevét és email címét!
Név:*
E-mail cím:*
 

---------------------------------

 

HŰSÉG PROGRAM


Minden vásárlásod után 2% jóváíródik a fiókodban.
(az akciós termékek esetén is!)
Minden 100 Ft után 2db Pont.  2db Pont = 2 Ft

(A pontjaidat bármikor levásárolhatod, nincs vásárlási limit. Összegyűlt hűségpontjaidat a Fiókod menü-ben ellenőrizheted, illetve konvertálhatod kuponná.)

B6 vitaminb6 vitamin
(piridoxin)

Vízben oldódó vitamin. Három fomában létezik, a piridoxin aktívabb formái az úgynevezett piridoxál és a piridoxamin. Az emésztés után 8 órán belül kiürül, és a többi B-vitaminhoz hasonlóan táplálékkal vagy vitaminkészítménnyel kell pótolni.

Miben játszik szerepet a B6 vitamin?

Legfontosabb szerepe a fehérjék átalakulásánál van. Megnő a B6-vitamin szükségletünk, ha nagy fehérjetartalmú étrendet tartunk.

Azonkívül, hogy a zsírok, szénhidrátok és fehérjék anyagcseréjében játszik szerepet és az idegrendszer, immunrendszer és az emésztőrendszer megfelelő működését segíti, a B6-vitamin görcsoldó hatásáról és a hányinger csillapításáról is ismert.

Nélkülözhetetlen az ellenanyagok és a vörös vértestek képzéséhez. Bizonyíték van arra, hogy a bélbaktériumok szintetizálják, amiért cellulózzal kiegészített növényi diéta felelős. B6-vitamin kell ahhoz is, hogy a B12-vitamin felszívódjék, valamint szükséges a sósav képzéséhez.

•    Elősegíti az öregedést késleltető nukleinsavak megfelelő szintézisét
•    Csökkenti az éjszakai izomgörcsöket, lábikragörcsöket, kézzsibbadást, a végtagok ideggyulladásának (neuritis) néhány formáját.
•    Természetes vizelethajtóként működik
•    Az izom és más szövetek felépítéséhez szükséges fehérjék képzésében és lebontásában, valamint enzimek előállításában nélkülözhetetlen.
•    Szerepe van az egészséges bőr, az idegrendszer egészséges működése és a fertőzések leküzdéséhez szükséges antitestek termelésében.
•    A B6 vitamin a vér vörös festékanyaga a hemoglobin előállításában is részt vesz.

Mihez szükséges a B6 vitamin?

•    Aminosavak és fehérjék anyagcseréje
•    Aminosavak átalakulásai
•    Esszenciális zsírsavak anyagcseréje
•    Az idegrendszer működése
•    Bőrfelület épsége

Mennyi szükséges a B6 vitaminból?

A B6 vitamin szükséglete elsősorban a fehérjebeviteltől függ. 100 gramm fehérje mellé 1,5-1,7 mg B6 vitamint javasolnak. Érdekessége, hogy szinte száz százalékosan felszívódik a bélrendszerből.

B6 vitamin optimális mennyisége:

•    felnőtteknek: 50-200 mg/nap
•    gyerekeknek: 2-5 mg/nap

Hosszabb időn keresztül napi 100 mg-ig biztonsággal szedhető. Napi 2-10 g-os adagokban ideggyógyászati rendellenességeket okozhat.

Felszívódást segítő tényezők:

•    B vitamin csoport többi tagja
•    magnézium és a cink jelenléte a szervezetben

Felszívódást gátló tényezők:

•    penicillin
•    alkohol
•    dohányzás
•    fogamzásgátló tabletták

A B6 vitamin természetes forrásai

Legjobb B6-vitamin forrásaink a máj, a hús, tejtermékek, szárazhüvelyesek, élesztő, tojássárgája, barna liszt és az ebből készülő pékáruk, kukorica, zöldségfélék, a tőkehal, tonhal, lazac. A növényi eredetűek közül a sörélesztő, búzakorpa, búzacsíra, olajos magvak, karfiol, banán, zeller, káposzta, spárga, brokkoli, kelkáposzta, kelbimbó, fokhagyma, póréhagyma, lencse, fehérrépa zöldje, spenót, paprika, gomba a főbb B6-vitamin források.

A B6-vitamin az ételekben nagyon gyakran előfordul. Mind szabad, mind kötött állapotban lehet vele találkozni. Jó forrásnak tekinthetőek a húsok, az összes gabonatermék, növények és olajos magvak. A főzés, tartósítás és feldolgozás során akár a vitamintartalom 50%-a is elveszhet. Ez az arány attól függ, milyen fajtája van benn az ételben. Mivel a növények piridoxint tartalmaznak, mely sokkal ellenállóbb, mint az állati eredetű ételekben fellelhető piridoxál és piridoxin, ezért kevesebb vitamin veszi el belőlük a feldolgozás során. Például a tej vitamintartalmának 30–70%-a elveszik a feldolgozás során.

B6 vitamin hiányállapotok

B6-vitamin hiányában bőr- és nyálkahártyatünetek, vérszegénység, ideggyulladás, bőrtünetek, györcsök és általános tünetek: gyengeség, levertség, fáradtság léphetnek fel. Hiánytünetek közé sorolható még: az ingerlékenység és a stressz.

A B6 vitamin túladagolása

Bár vízoldható vitamin lévén nem lehet túladagolni, tartósan nagy mennyiségű (50 mg/testtömeg-kilogramm feletti) bevitele toxikus lehet.

Napi 2-10 g-os adagokban ideggyógyászati rendellenességeket okozhat. A B6-vitamin túladagolásának esetleges tünetei az éjszakai nyugtalanság és az élénk álmok. 500 mg-ot meghaladó adagok nem ajánlatosak.

A szervezet egyszerre max. 100 mg B6 vitamint képes felszívni. Hosszú távú, nagy mennyiségű használata idegkárosodást okozhat.

Tényezők, melyek hozzájárulnak a B6-vitamin hiány kilakulásához.

Dohányzás, hiányos és élégtelen táplálkozás, számos vényköteles gyógyszer használata szintén hozzájárulhat a B6-vitamin hiány kialakulásához. Gyógyszerek, amelyek kimerítik a szervezet B6 vitamin szintjét: Ezek a gyógyszerek közé tartozik a fogamzásgátló tabletták és az orális ösztrogének, vízhajtó szerek, beleértve a furoszemid, barbiturátok, a phenobarbitol és a fenitoin, epilepszia ellenes gyógyszerek, köztük karbamazepin, az asztmával kapcsolatos szerek, köztük a teofillin, aminoglikozidok, beleértve a bakteriális fertőzésre használt gentamicin, a tuberkulózis gyógyszerek, beleértve a izoniazid és rifampicin, és anti-fibroticus gyógyszerek, beleértve a béta-aminopropionitrile.

Aki fogamzásgátló tablettát szed, annak valószínüleg nagyobb adag B6-vitaminra van szüksége.
A sok fehérjét fogyasztóknak több kell a B6-vitaminból.

A B6-vitamin csökkentheti a cukorbajos beteg inzulinigényét, és ha az adagolását nem állítják be, hypoglycaemia lehet az eredménye.

Azok, akiket ízületi gyulladásuk miatt penicillamin-készítménnyel kezelnek, szedjenek B6-vitamint is.
Ne szedjen B6-vitamint az a Parkinson-kórban szenvedő beteg, akit levodopa készítménnyel kezelnek.



Vissza a Vitamin ABC főoldalra








 
 
 



Belépés/Regisztráció

Kosár  

Nincsenek termékek

Szállítás 0 Ft
ÁFA 0 Ft
Teljes 0 Ft

Pénztárhoz