Kategóriák

Gyártók

AZ EGÉSZSÉGRE VONATKOZÓ ÁLLÍTÁSOKKAL KAPCSOLATBAN


A 37/2004 (IV. 26.) EU-s rendeletben foglaltak szerint az étrend-kiegészítők nem alkalmasak betegségek és a szervezet működési zavarainak gyógyítására, nem helyettesítik a megfelelő szakorvosi diagnózist és a gyógyszeres kezelést. Ennek megfelelően a termékek jelölése, hirdetése nem állíthatja, vagy sugallhatja, hogy azok betegségek megelőzésére, kezelésére alkalmasak. A megfogalmazott állítások kizárólag a hatóanyagok (és nem a termék) élettani hatásaira vonatkoznak, és a vásárlók általános tájékoztatását szolgálják. Napjaink tudományos vizsgálatainak eredményeit összegzik a hatóanyagokkal kapcsolatban, feltüntetve a vonatkozó tudományos publikációt, ill. klinikai vizsgálatot, ahol az állítást megfogalmazták.


TOVÁBB >>

---------------------------------


AJÁNLD
WEBÁRUHÁZUNKAT!

Ajánld webáruházunk barátaidnak és mi barátonként 500 Ft-al honoráljuk ezt neked!
(sőt ajánlásod miatt ők is kapnak 500 Ft kedvezményt!)
Mindketten jól jártok!
(regisztrált vevőnk kell légy ajánláshoz) RÉSZLETEK ITT.

-----------------------------

 

HÍRLEVÉL

Amennyiben szeretne tanácsokat kapni egészségének megóvásához, kérem adja meg nevét és email címét!
Név:*
E-mail cím:*
 

---------------------------------

 

HŰSÉG PROGRAM


Minden vásárlásod után 2% jóváíródik a fiókodban.
(az akciós termékek esetén is!)
Minden 100 Ft után 2db Pont.  2db Pont = 2 Ft

(A pontjaidat bármikor levásárolhatod, nincs vásárlási limit. Összegyűlt hűségpontjaidat a Fiókod menü-ben ellenőrizheted, illetve konvertálhatod kuponná.)

Köszvény 2011-11-10

Köszvény


A köszvény ismétlődő rohamokban jelentkező, fájdalmas ízületi gyulladás (ún. artritis), melynek oka a nátrium-urát kristályok lerakódása. A kristályok akkor halmozódnak fel az ízületben, ha a vérben mérsékelten jelenlévő húgysav szintje megemelkedik. Általában középkorú férfiakat és változókor után lévő nőket érint. Súlyosabb formái 30 éves kor alatt kezdődnek, az esetek zömében ilyenkor az enzimrendszer valamely örökletes betegsége áll a háttérben. A betegség hosszabb fennállása után a folyamat idültté válhat, és ízületi torzulást okozhat. A köszvényes betegek 10-20%-ánál vesekövek kialakulásával is lehet számolni. 

 

Kialakulása, tünetei

A húgysav élettani körülmények között is jelen van a szervezetben és a vérben. Döntően a sejtek lebomlásának egyik mellékterméke, kisebb hányada a táplálkozás során kerül a szervezetbe. Ha a vesék valamilyen oknál fogva nem tudják eltávolítani a felesleges mennyiségű húgysavat a szervezetből, vagy olyan betegség áll fenn, melyben felgyorsult a sejtek pusztulása (pl. vérképzőrendszeri betegségek, daganatos megbetegedések), megemelkedik a vérben mérhető szintje, ún. hiperurikémia alakul ki.

Emelkedett húgysavszint kialakulhat az enzimrendszer bizonyos örökletes betegségei, valamint olyan gyógyszerek szedése esetén is, melyek csökkentik a vese kiválasztó funkcióját. A heveny köszvényes roham hirtelen alakul ki, súlyos fájdalommal kezdődik egy vagy több ízületben, típusosan éjszaka jelentkezik. Az érintett ízületek megduzzadnak, érintésre fájdalmassá vállnak, felettük a bőr vörös, fényes, meleg tapintatú. A gyulladást követően e területek hámlanak és viszketnek. Általános panaszok is felléphetnek, például láz (mely elérheti a 39 °C-fokot), hidegrázás, általános rossz közérzet. A leggyakoribb előfordulási helye a nagylábujj (öregujj) alapízülete, de ugyancsak gyakran érinti a boka, térd, csukló és könyök ízületét is.

Ritkán lesz köszvényes a gerinc, csípő és váll. Ennek oka, hogy az urát hidegben könnyebben kristályosodik, így többnyire a távolabbi, végtagok ízületei érintettek. A rohamot kiválthatja fáradtság, stressz, nagy mértékű alkoholfogyasztás, fehérjében dús táplálkozás, valamint sérülés, műtét. Az első roham jelentkezésekor általában csak egy ízület érintett, a fájdalom néhány nap alatt fokozatosan megszűnik, a tünetek elmúlnak, és a beteg a következő rohamig tünetmentes. A kezdeti roham után általában hónapokig, évekig tartó panaszmentes időszak következik. 

Kezeletlen esetben a betegség előrehaladtával a rohamok gyakoribbá vállnak, több ízületet érintenek, és tovább tartanak. Súlyosan elhanyagolt esetben az érintett ízületek maradandóan károsodhatnak, ezt nevezzük idült köszvénynek. A lerakódott kristályok ilyenkor már oly mértékben károsítják az ízületet, hogy a mozgás korlátozottá válhat. A bőr alatt kemény csomók formájában (ún. tofusok) lerakódhat az urát kristály. Csomók képződhetnek a fül bőre alatt, porcban, a könyök körül, valamint a belső szervekben is, elsősorban a vesében. Kezeletlen esetben a bőr alatti csomók felszakadhatnak, és a kristály fehéres massza formájában távozik.

A köszvény diagnózisát az ízületek vizsgálata, a jellemző tünetek megléte, valamint a vérben mért magasabb húgysavszint alapján lehet felállítani. Az esetek egy részében még a roham alatt sem emelkedik meg jelentősen a vérben a húgysavszint, ezért egy negatív lelet nem zárja ki a köszvény meglétét. Roham alatt azonban általában megemelkedik a vérsüllyedés és a fehérvérsejt-szám. A diagnózist egyértelművé teheti az ízületi folyadékból injekciós tűvel vett minta, melyben mikroszkóppal felismerhetőek a tű alakú urát kristályok. A röntgenfelvétel kezdetben nem mutat eltérést, előrehaladott esetben a csontelváltozások és a közelükben lerakódott lágyszöveti kemény csomók jól láthatók.

Kezelése, megelőzése

A kezelés elsődleges célja a fájdalom mérséklése és a gyulladás csökkentése. A fájdalom csökkentésére gyakran más típusú gyógyszereket, pl. nem-szteroid típusú gyulladáscsökkentőket, vagy kortikoszteroidot is használnak. Ha a folyamat csak egy-két ízületet érint, létezik olyan eljárás, melynek során a mintavételre szolgáló injekciós tűn keresztül mikrokristályos kortikoszteroidot jutatnak az ízületbe, mely nagyon jól mérsékli a helyi gyulladást. Szükség esetén átmenetileg sínben rögzítik a gyulladt ízületet a fájdalom mérséklése céljából. Nagyon fontos az ágynyugalom, mert a korai mozgás a roham visszatérését okozhatja. Az ízület felpolcolása és a hideg vagy meleg borogatás csak ritka esetben mérsékli a fájdalmat.

Az akut gyulladás megszűnése után a kezelés másik fontos célja a további rohamok, és ezzel együtt a krónikussá válás megelőzése. Az esetek egy részében elegendő az életmód rendezése. Sok, naponta legalább 3 liter folyadékot kell fogyasztani, kerülni kell az alkoholfogyasztást, fontos a testsúly mérséklése, kevesebb fehérjében gazdag étel fogyasztása (célszerű kerülni a belsőségeket, vörös húsokat, halakat). Azon esetekben, amikor a rohamok súlyosak és halmozottan fordulnak elő, tartós gyógyszeres kezelés válhat szükségessé, melyet a rohamok között is folytatni kell. Erre alkalmasak a fent említett gyógyszerek, valamint léteznek olyan szerek, melyek fokozzák a húgysav kiürülését a vizelettel. Ezáltal csökken a vérben mérhető húgysav szintje, így a kristályok kialakulásának veszélye is. Más gyógyszerek a húgysav termelődését gátolják a szervezetben. A megfelelő gyógyszer kiválasztása az egyedi eset gondos mérlegelése után mindig belgyógyász szakorvos feladata. A bőr alatti csomók egy része a kezelés során lassan eltűnik, a kozmetikai problémákat okozó csomókat sebészetileg lehet eltávolítani.

Kezelés nélkül a heveny roham több hétig is eltarthat, míg megfelelő kezelés hatására gyorsan megszűnik. Az első roham után több hónapos tünetmentes szakasz következik, de a betegség előrehaladtával a tünetmentes időszakok tartama lerövidül. Krónikus köszvény általában csak nem megfelelő kezelés esetén alakul ki, az ízületi elváltozások miatt lép fel súlyosabb mozgáskorlátozottság. Minél fiatalabb korban kezdődik azonban a betegség, annál súlyosabb elváltozásokkal kell számolnunk. Ezek főleg örökletes anyagcsere betegségek miatt alakulnak ki. Amennyiben az első roham 50 éves kor felett jelentkezik, roncsoló ízületi elváltozással nem kell számolni.
Köszvényes betegek esetén gyakrabban fordul elő: magas vérnyomás, vesebetegségek, cukorbetegség, magasabb vérzsírszint.

Köszvényes hajlam esetén a fehérjében szegény táplálkozás, a túlzott alkoholfogyasztás elkerülése, a testsúly mérséklése, valamint a naponta legalább 2-3 liter folyadék fogyasztása segíthet az újabb roham kialakulásának megelőzésében. Gyakori és sűrűsödő roham jelentkezés esetén nem lehet elkerülni a megfelelő megelőző gyógyszeres kezelés beállítását.

-A húgysavszint csökkentésére igyon naponta legalább nyolc pohár. Ne fogyasszon alkoholt, mert rohamot válthat ki.

-A túlsúly szerepet játszhat a köszvény kialakulásában.

-Kerülje a zsírt, a finomított szénhidrát és a túlzott mennyiségű fehérje fogyasztását. Ne egyen purinban gazdag ételeket (ilyenek a szardella, hüvelyesek, zabpehely, spenót, spárga, karfiol és gomba)

 

A táplálékkiegészítők hatása

A húgysav évekig halmozódhat a szervezetben anélkül, hogy bajt okozna. A tünetek gyakran egészen váratlanul jelentkeznek, és ilyenkor a leghatásosabbak a hagyományos gyógyszerek. A rohamok közti időszak leghatékonyabb táplálékkiegészítője a bromelin. A többi kiegészítőt együtt szedje. Szedheti valamennyit együtt, de a hosszú távú kúra fő összetevői a cseresznyekivonat, a C-vitamin és a csalánlevél.

Az ananászban található enzim, a bromelin az egyik legtermészetesebb gyulladásgátló, amely hatásos lehet a köszvényes fájdalmak enyhítésében is. Ha nem a heveny köszvényes roham kezelésére használja, csökkentse az adagot.

A köszvény hagyományos népi orvossága a cseresznye, amely flavonoidokban gazdag, és gyakran hatékonyan csökkenti a húgysav szintjét. A folyamatosan növekvő dózisban szedett C- és E-vitamin elősegíti a szövetekből a húgysav felszabadulását, és így a szervezetből való kiürülését. (A kezdeti nagy dózis hirtelen túlságosan megemelheti a vércukorszintet, ami vesekárosodást okozhat). A csalánlevél belsőleg és külsőleg alkalmazva is hasznos lehet: kapszulában szedve a szervezet megszabadul a felesleges húgysavtól, a helyileg alkalmazott csalántea-borogatás pedig enyhítheti az ízületi fájdalmakat.

Az omega-3 zsírsavak (a halolajakban vagy a lenmagolajban) megakadályozhatják a köszvényes gyulladás kialakulásában szerepet játszó leukotriének szintézisét. A húgysavszint csökkentésére egyéb természetes eredetű készítmények is rendelkezésre állnak: fogyasszon zellert vagy fekete áfonyát, vagy igyon macskakaromból, ördögkaromból, esetleg olajfalevélből készített teát.

 

Ajánlott táplálékkiegészítők


Bromelin

Adagolás: Háromóránként 500 mg a roham alatt; csökkentse napi kétszerire a roham megelőzésére

Halolajak

Adagolás: Naponta 2 kávéskanálnyit, hogy biztosítsa a 2 g omega-3 zsírsavat.

C-vitamin

Adagolás: Naponta 500 mg

E-vitamin

Adagolás: Naponta kétszer 250 mg

Cseresznyekivonat

Adagolás: Naponta háromszor 1000 mg a köszvényes rohamot követően

Csalánlevél

Adagolás: Naponta háromszor 250 mg engedélyezett kivonat

 

Figyelmeztetés: Ha a fenti tünetek bármelyikét tapasztalja, forduljon orvoshoz! Bármilyen egészségügyi probléma esetén a táplálékkiegészítők alkalmazása előtt konzultáljon kezelőorvosával!

 

Forrás: Dr. Tóth Kornélia: Orvosi jegyzet: köszvény (origo) egészség; Reader's Digest Guide to Vitamins, Minerals and Supplements

Belépés/Regisztráció

Kosár  

Nincsenek termékek

Szállítás 0 Ft
ÁFA 0 Ft
Teljes 0 Ft

Pénztárhoz