Kategóriák

Gyártók

AZ EGÉSZSÉGRE VONATKOZÓ ÁLLÍTÁSOKKAL KAPCSOLATBAN


A 37/2004 (IV. 26.) EU-s rendeletben foglaltak szerint az étrend-kiegészítők nem alkalmasak betegségek és a szervezet működési zavarainak gyógyítására, nem helyettesítik a megfelelő szakorvosi diagnózist és a gyógyszeres kezelést. Ennek megfelelően a termékek jelölése, hirdetése nem állíthatja, vagy sugallhatja, hogy azok betegségek megelőzésére, kezelésére alkalmasak. A megfogalmazott állítások kizárólag a hatóanyagok (és nem a termék) élettani hatásaira vonatkoznak, és a vásárlók általános tájékoztatását szolgálják. Napjaink tudományos vizsgálatainak eredményeit összegzik a hatóanyagokkal kapcsolatban, feltüntetve a vonatkozó tudományos publikációt, ill. klinikai vizsgálatot, ahol az állítást megfogalmazták.


TOVÁBB >>

---------------------------------


AJÁNLD
WEBÁRUHÁZUNKAT!

Ajánld webáruházunk barátaidnak és mi barátonként 500 Ft-al honoráljuk ezt neked!
(sőt ajánlásod miatt ők is kapnak 500 Ft kedvezményt!)
Mindketten jól jártok!
(regisztrált vevőnk kell légy ajánláshoz) RÉSZLETEK ITT.

-----------------------------

 

HÍRLEVÉL

Amennyiben szeretne tanácsokat kapni egészségének megóvásához, kérem adja meg nevét és email címét!
Név:*
E-mail cím:*
 

---------------------------------

 

HŰSÉG PROGRAM


Minden vásárlásod után 2% jóváíródik a fiókodban.
(az akciós termékek esetén is!)
Minden 100 Ft után 2db Pont.  2db Pont = 2 Ft

(A pontjaidat bármikor levásárolhatod, nincs vásárlási limit. Összegyűlt hűségpontjaidat a Fiókod menü-ben ellenőrizheted, illetve konvertálhatod kuponná.)

Hajproblémák 2011-11-17

Hajproblémák


A haj nem elő szövet, nagyobbrészt a körmöket is alkotó keratin nevű fehérjéből épül fel. A haj akkor egészséges, ha a fejbőrben található hajhagymákat tápanyagban gazdag vér táplálja. A havonta mintegy 1 cm hosszúságú új haj a hajhagymákból nő ki. Naponta akár száz hajszál is kihullhat, de általában ugyanennyi nő a helyére.

Okai:

Stressz, nem megfelelő táplálkozás, hormonális változások (például a terhesség alatt) egyaránt hozzájárulhatnak a hajhulláshoz.Hajjal kapcsolatos problémákat táplálkozási hiányosságok, a táplálékok felszívódási zavara, környezeti ártalmak, elégtelen pajzsmirigyműködés, immunbetegségek vagy genetikai tényezők is okozhatnak.

Tünetek

-A fejbőr hámlása, irritációja

-Fokozott hajhullás, főképp hajmosás vagy fésülködés után

-a haj színének, tapintásáan vagy szerkezetének megváltozása

Korpásodás

A haj mindig árulkodik az illető egészségi állapotáról, testi-lelki jólétéről. Így a fejbőrön vagy a sötét ruha gallérján, vállán kínosan fehérlő korpa sem csak esztétikai kellemetlenség, hanem egyben valamilyen rendellenességet is jelez.

A bőrünk felső, hámrétege folyamatosan újul, körülbelül havonta gyakorlatilag kicserélődik: az "elkopott", elhalt sejtek leszáradnak, elszarusodnak, lehullnak. Így történik ez a teljes bőrfelületen, így a hajas fejbőrön is. Gondot akkor okoz ez a folyamat, ha a hámréteg, az epidermisz sejtjeinek osztódása, elszarusodása valamilyen ok miatt felgyorsul, és az elhalt sejtek nagy tömegben, "korpaként" jelennek meg a hajszálak között, illetve visszatérő, feltűnő kellemetlenséget okoznak a ruházaton. A korpásodás hátterében tehát a legnagyobb szervünk, a bőrünk valamilyen működési zavara áll. Ez lehet a vízháztartás kiegyensúlyozatlansága, a bőrszárazság, de legtöbbször a fejbőrön élő mikroorganizmusok, gombák túlszaporodása fordul elő.

Mikroflóra a bőrfelszínen

Az élő szervezet egyik csodája, hogy maga is élettér: testünk megszámlálhatatlanul sok mikroorganizmusnak ad helyet. Ahogy a belső szerveinknek, bélrendszerünknek megvan a maga sajátos mikroflórája, úgy a bőrünk teljes felszínén is előfordulnak, megtelepednek baktériumok, gombák, egysejtűek, stb. Ez az együttélés, szimbiózis bizonyos mértékig természetes, a teljes sterilitásra nem lehet és nem is kell törekedni, hiszen ezek nagy része hasznos, jótékony mikroorganizmus, amely segít kordában tartani a kórokozókat. Gondot akkor okoz ez az életközösség, ha valamelyik eleme túlzottan elszaporodik, és az adott szerv működését is befolyásolja: például, ha a bőr felszínén lévő hámsejteket fokozott osztódásra, majd elhalásra, elszarusodásra készteti. Ahhoz, hogy az elhalt hámsejtek leválása szemmel is látható legyen, több száz elszarusodott sejtnek kell összetapadnia.

Gombaszaporulat

A hajas fejbőr korpásodása mögött legtöbbször egy amúgy ártalmatlan, a sarjadzó gombák közé tartozó élesztőgomba, a Pityrosporum ovale (más néven Malassezia furfur) nevű mikroorganizmus áll. Ez rendszerint tünetek nélkül, folyamatosan jelen van a fejbőrön, a szarusejtekből és a faggyúmirigyekből termelődő bőrzsírból táplálkozik és csak bizonyos hajlamosító tényezők esetében, illetve együttes meglétekor válik kórokozóvá. Ezt a gombát okolják a seborrhoeás dermatitis fenntartásáért illetve súlyosbításáért is. A seborrhoea megnövekedett faggyútermelődést, a dermatitisz gyulladásos bőrelváltozást jelent). Kiteljesedett szeborrhoeás dermatitisz esetében a bőr már nemcsak intenzíven hámlik, hanem gyulladásos tüneteket mutat, kivörösödik és viszket is. A fejbőr korpásodása tulajdonképpen a szeborrhoeás dermatitisznek egy enyhe lefolyású formája.

Mi segíti elő a korpa képződését?

Az előbbiekből kiderült, hogy a Pityrosporum ovale sarjadzó gomba elszaporodása készteti a fejbőrt a fokozott hámképződésre, indítja el a korpásodást. Nézzük, mi teremt kedvező feltételeket e gomba elszaporodásához? Megfigyelhető, hogy a korpásodás gyakrabban fordul elő a férfiaknál, mint a nőknél. Nem véletlenül: a férfi nemi hormonok (androgének) hatással vannak a fejbőr faggyúmirigyeire, növelik bizonyos bőrzsírok termelődését, amelyek a gomba tápanyagaiként szolgálnak. Mint minden gombafertőzés, a korpásodásért felelős Pityrosporum ovale is könnyebben teret nyer, ha a szervezet immunrendszere meggyengül, illetve ha a védelmi mechanizmus részét képező mikroflóra egyensúlya felborul. Ezért a tapasztalatok szerint a stressz, a feszült, hajszolt életmód, az idegeskedés, a dohányzás, a cukor és az alkoholfogyasztás is elősegíti a sarjadzógombák elszaporodását. A rendszertelen étkezés, az egyoldalú, kiegyensúlyozatlan táplálkozás, a túlzott állati fehérje (tejtermékek, tojás, húsok) és zsiradék bevitele is kedvez a korpa kialakulásának. Régen úgy gondolták, hogy az elhanyagoltság, a higiénia hiánya is az okok között szerepelhet. Nos, a tapasztalatok ezt nem igazolták, legalábbis nem közvetlenül. A szellőzetlen, befülledt, ápolatlan haj persze semmiképpen nem az egészség jele. Ugyanakkor, mint azt a kapcsolódó cikkeinkben olvashatják, a túl gyakori, főleg a rosszul megválasztott, intenzív samponnal történő hajmosás sem szerencsés, hiszen egyrészt száríthatja a bőrt, másrészt az is beleavatkozás a fejbőr természetes védelmi rendszerébe, mikroflórájának egyensúlyába. Mindemellett megemlítendő, hogy az egyéni, öröklött hajlam is szerepet játszik a korpásodás jelenségénél.

Ajánlott táplálékkiegészítők

Halolajak

Adagolás: Naponta 2 kávéskanálnyi.

Figyelmeztetés: Ha véralvadásgátló gyógyszert szed, kérjen tanácsot orvosától

Ligetszépeolaj

Adagolás: Naponta háromszor 1000 mg

Cink

Naponta 15 mg

Biotin

Adagolás: Naponta 1000 mg

B-vitamin-komplex

Adagolás: Naponta kétszer 1 tabletta étkezés közben

Szelén

Adagolás: Naponta egyszer 1 tabletta.

Figyelmeztetés: Ne lépje túl a megadott mennyiséget. Ennél nagyobb adagban a szelén mérgező lehet.

 

A táplálékkiegészítők hatása

Az ajánlott kiegészítők a hajgyökereket táplálják, így segítve, hogy a haj erősebben és egészségesebben nőjön. Az esszenciális zsírsavakat tartalmazó kiegészítőknek, mint a halolajak, a lenmagolaj és a ligetszépeolaj, többféle jótékony hatásuk is van. A halolajak gazdagok omega-3 zsírsavakban, amelyek nélkül a haj gyakran száraz és fakó, de csökkenthetik a viszketést és korpásodást is, valamint visszaszoríthatják a fejbőr ekcémáját és pikkelysömörét. A ligetszépeolaj szintén csökkentheti a haj és fejbőr szárazságát.

Az egészséges hajnövekedést és a hajhullás lassítását ásványi anyagok (például cink) és vitaminok is elősegítik. A cink fokozhatja a pajzsmirigy működését, és különösen azok esetében lehet hatásos, akiknél a haj szárazságát és töredezettségét a pajzsmirigyhormon hiánya okozza. Az ásványi anyagok megfelelő egyensúlyának biztosítására a cinket rézzel együtt szedje. A réz másik kedvező hatása, hogy visszafordíthatja a haj rézhiány miatt bekövetkező őszülését, mivel a haj és a fejbőr színét adó pigment, a melanin alapvető összetevője. A hajat és a fejbőrt a biotin és a B-vitamin-komplex is erősíti, elejét véve a túlzott hajhullásnak. Ha a hajhullás biotinhiány következtében állt be, ugyanez a B-vitamin-féle teljesen vissza is állíthatja a hajhullás előtti állapotot.

 

Mit tehet még?

-Táplálkozzon megfelelően. Kerülje a hirtelen fogyókúrákat, mivel azok alapvető tápanyagok hiányához vezethetnek

-Mossa a haját semleges vegyhatású samponnal, majd törülközővel gyengéden szárogassa meg, és tegyen rá kondicionálót. Kerülje az erős vegyi hatásokat és a túlzott hőhatást, például az erős hajszárítót és sütővasat.

-Nyáron viseljen kalapot, hogy haját és fejbőrét megóvja a közvetlen napfénytől

-Minden héten masszírozza meg a fejbőrét: ez nemcsak a vérellátást javítja, hanem a stresszt is enyhíti.

Figyelmeztetés: Ha a fenti tünetek bármelyikét tapasztalja, forduljon orvoshoz! Bármilyen egészségügyi probléma esetén a táplálékkiegészítők alkalmazása előtt konzultáljon kezelőorvosával!

Forrás: HáziPatika; Reader's Digest Guide to Vitamins, Minerals and Supplements

Belépés/Regisztráció

Kosár  

Nincsenek termékek

Szállítás 0 Ft
ÁFA 0 Ft
Teljes 0 Ft

Pénztárhoz